Ankara Tuzluçayır’da, Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu anması

Ankara Tuzluçayır’da AKA-DER, Kaldıraç, İşçi Gazetesi ve Özgür Lise’nin,1997 Aralık ayında Ankara Terörle Mücadele Şubesi’nde işkence ile katledilen Kaldıraç Dergisi yazarlarından Bekir Kilerci (Burhanettin Akdoğdu) ve polisin muhabirlik teklifini kabul etmediği için okuduğu Ege Üniversitesi tuvaletinde asılarak katledilen Kaldıraç Dergisi okuru Ali Serkan Eroğlu için Abidin Aktaş Sokakta ‘Bir Parçası Sensin’ etkinliği ile anma gerçekleştirildi.

Etkinlik Burhanettin Akdoğdu ve Ali Serkan Eroğlu nezninde devrim mücadelesinde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve Adnan Yücel’in ‘Anlımızda Dalgalanan Bayraklar Adına’ şiiri ile başladı.

Bekir Kilerci (Burhanettin Akdoğdu) ve Ali Serkan Eroğlu ile Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya’nın fotoğraflarının olduğu ve ‘Gücümüz Tarihimizde Geleceğimiz Devrimde Sosyalizmde’ yazan ozalit parçalarını, Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Yolcu’ şiiri dizelerini okuyarak birleştiren katılımcılar mücadelenin, tarihin bir parçası biziz dedi.

Anma etkinliğini düzenleyen kurumlar adına yapılan konuşmada ‘ gerek 20 yıl önce kaybettiğimiz ortaklarımız gerekse diğer yoldaşlarımız bugün hala bize yol gösteriyor. Bugün onları anarken onların mücadeleye olan inançları, kararlılıkları ve cesaretleri ile yarım bıraktıkları kavgayı devam ettiriyoruz. Bunca hainliğin ve çürümüşlüğün içinde onlara bir kez daha söz veriyoruz. Bu Gemi Zafere Ulaşacak’ dedi.

Etkinlikte parçaları birleştirilen ozalitin yanı sıra ‘Yoldaşlara Sözümüz Bu Gemi Zafere Ulaşacak’ pankartı asıldı.