Amed’de polis halkın sesini bastıramadı

1 Mayıs İşçi Bayramı, Amed’de binlerce işçi ve emekçinin katılımıyla İstasyon Meydanı’nda kutlanmaya başlandı. Alanı dolduran eylemcilerin attığı “OHAL’e hayır”, “Bijî berxwedana Efrîn’e” sloganlarını bastırmak için müzik tesisatının sesini yükselten polisler yine de başarılı olamadı.

Amed’de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB öncülüğünde organize edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü mitingi, İstasyon (5 Haziran) Meydanı’nda başladı. Kutlama öncesi sabah erken saatlerden itibaren kutlamanın yapılacağı meydana çıkan tüm yollar trafiğe kapatıldı. Meydanın çevresinde ise yüzlerce polis konumlandırıldı.

Miting alanına gelen yurttaşların polisler tarafından arandıktan sonra alana girişlerine izin verildi. Alanın girişlerine kurulan kontrol noktalarında yapılan üst araması sırasında yurttaşların üzerinden çıkan çakmak, madeni para gibi eşyalara el konuldu. Bazı yurttaşlar ise, GBT kontrolünden geçirildi.

Kutlama alanına “1 Mayıs ile güzel günler göreceğiz”, “Güvenlik soruşturması adı altında emekçi kıyımına son”, “İş cinayetlerine kurban gitmediğimiz savaşsız, sömürüsüz memleketi emek ile kuracağız”, “İnsanca yaşam ve iş güvencemiz için OHAL’e hayır”, “Emeğimiz kimliğimiz bizimdir”, “Özgür kadınla özgür topluma”, “Bijî biratiya gelan”, “KHK’lar yok hükmündedir” yazılı pankartlar asıldığı görüldü.

Tertip Komitesi, siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinden oluşan kortej, toplu olarak alana giriş yaptı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Bijî Yek Gulan”, “OHAL’e hayır”, “Bijî berxwedana karkeran”, “Kerkük’ten Efrin’e işçilere bin selam”, “Bijî berxwedana Efrin’e”, “Bijî yek Gulan, azadiya Kurdistan” sloganları atıldı.

Yine TGS korteji ile yürüyen gazeteciler de, “Özgür basın susturulamaz”, “Sansüre hayır” sloganları atarken, alanda bekleyen emekçiler gazetecilere alkış ve zılgıtlarla destek verdi.

Mitinge katılan HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, milletvekilleri ve parti yöneticileriyle birlikte alana girişi yaptı. Bu sırada emekçiler alkış ve zılgıtlar ile Temelli ve beraberindekileri selamladı. Temelli’ye sahneye kadar eşlik eden emekçiler sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganı attı.

MÜZİĞE ENGELLEME

Miting alanını dolduran binler zaman zaman Efrin ile ilgili sloganlar attı. Bu anlarda sahnedeki müzik tesisatının başında bekleyen polisler, müzik sesini yükselterek sloganları engellemeye çalıştı. Ancak emekçiler ısrarla slogan atmayı sürdürdü.

Yine kutlamada sahne alacak müzisyenler, aletlerini akort etmeleri esnasında Şivan Perwer’in “Herne Pêş” şarkısının melodisini çalınca polisler tarafından engellendi.

Meydanı dolduran emekçiler ise tüm engellemelere rağmen sahneden çalan 1 Mayıs türküler eşliğinde omuz omuza halaya durdu.

Kaynak: Yeni Özgür Politika