Almanya’da camide çocuklara askeri üniformayla tören tartışılıyor

Almanya’da bir camide 4 ile 7 yaş arası çocuklara, Çanakkale anması adı altında askeri üniformalar giydirilerek yaptırılan tören tartışılıyor.

Herford’da DİTİB’e bağlı bir camide Çanakkale anması adı altında askeri üniformalar giydirilen ve ellerine oyuncak silahlar verilen 4 ile 7 yaş arası çocuklara, mehter marşı eşliğinde  askeri tören yaptırıldı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler büyük tepki çekti. Tepkiler üzerine görüntüler sosyal medyada silindi. Alman basınında haberin geniş bir şekilde yer alması ve sert eleştirilere maruz kalması üzerine DİTİB cami yöneticileri  açıklama yapmak zorunda kaldılar.

Cami yönetim kurulu adına Necati Aydin yaptığı açıklamada, niyetlerinin aslında kötü olmadığını ve kesinlikle politik bir mesaj vermek istemediklerini bunun sadece bir anma olduğunu ifade etti.

GÖRÜNTÜLERE TEPKİ

Herford Bölgesinde Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU) Federal Parlamento milletvekili Carsten Linnemann  ve CDU eski milletvekili Tim Ostermann görüntülere sert tepki gösterdi.

Erdoğan’ın iktidara gelmesinden bu yana Almanya’da kendi politikasını yayarak kendisine bağlı bir topluluk yaratmaya çalıştığını ifade eden politikacılar, bu durumun kabullenemez olduğunu ifade ederek, olayın soruşturulması gerektiğini ifade ettiler.

Herford Belediye Başkanı Tim Kähler basına yaptığı açıklamada, “Afrin işgalini haklı çıkarmak için  çocuklar kullanılarak propagandası yapılmaktadır. Zeytin Dalı harekatı başladığından beri Erdoğan’nın üniformalı çocukları yanına alarak savaş propagandası yapmaktadır. Burada da benzer şeyler yaygınlaşıyor. Kabul edilecek bir durum değil. Görüntüler gerekli mercilere iletildi ve soruşturma kısa sürede başlayacak” dedi.
Entegrasyon ve Çocuk Bakanı Joachim Stamp, Herford’daki olaya ilişkin yaptığı açıklamada, görüntülerin rahatsız edici ve kabul edilmez olduğunu ifade ederek, “DİTİB’in Türk hükümetinin çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine dair endişelerimizi daha da artırıyor. Bu olayın açığa çıkması soruşturmanın derhal başlatılıp olayın aydınlatılması gerekiyor” dedi.

Almanya basını olayı büyük skandal olarak değerlendirdi

Almanya basını olaya geniş yer verdi. Haberde, özellikle 2016 yılında Türkiye’de yapılan darbe girişiminden bu yana Almanya’da da bu tür olayların artığı, Afrin işgalinin başlamasından sonra  da milliyetçi duyguların daha da yaygınlaştığı dile getirildi.

 DITIB: ŞAŞIRDIK

Askeri üniformalı çocukların videosu Almanya kamuoyunda tartışılmaya başladıktan sonra Herford DITIB yetkililerinden açıklama yapıldı.

Açıklamada, sergilenen etkinliğin DITIB topluluğu tarafından organize edilmediği, etkinlikten sorumlu üyenin içerik ile ilgili bilgilendirilmediği, gösterinin tamamen dışarıdan birisi tarafından hazırlandığı vurgulandı.

Sergilenen etkinlikten “üzgün olduklarını belirten DITIB yetkilileri, tekrar aynı olayın yaşanmayacağı” taahhüdünü verdi.

Bu yüzden, “genel kalite kontrolü” bu etkinlikte yapılmadığı için, DITIB heyeti icra edilen performanstan “şaşkınlık duymuştur” denildi.

Açıklamanın sonunda, “yapılan bilgimiz dışında olmuştur ve tasvip etmiyoruz.” ifadesine yer verildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre öğrencilerin sergilediği performans, Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün kazandığı askeri bir zafer anlatıldı.

(Kaynak: WDR /Deutsche Welle Türkçe)