Ali Serkan Eroğlu ve Bekir Kilerci Tuzluçayır’da Anıldı

Ankara Tuzluçayır’da, Kaldıraç Dergisi okurları ve AKA-DER üyeleri 24 Aralık 1997’de polisin muhbirlik teklifini kabul etmediği için okuduğu İzmir Ege Üniversitesi tuvaletinde asılarak katledilen Kaldıraç Dergisi okuru Ali Serkan Eroğlu ve 13 Aralık 1997’de Ankara TEM’de işkencede katledilen Kaldıraç Dergisi yazarlarından Bekir Kilerci (Burhanettin Akdoğdu) için anma gerçekleştirdi.

Tuzluçayır Abidin Aktaş Sokak’ta bir araya gelen Aka-Der üyeleri ve Kaldıraç Dergisi okurları “Yoldaşlara Sözümüz Bu Gemi Zafere Ulaşacak” pankartı açarak yürüyüş korteji oluşturdu. Tuzluçayır Mahallesi sokaklarında yürüyüş yaparak 20 yıl önce katledilen Ali Serkan Eroğlu ve Bekir Kilerci’yi ve katillerini mahalle halkına anlattı.

Yürüyüş kortejinde açılan pankartın yanı sıra Bekir Kilerci, Ali Serkan Eroğlu’yla birlikte Marx, Engels, Lenin, Che, Fidel, Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya ve Erdal Eren’in resimleri taşındı. Yürüyüşün ardından Tuzluçayır Meydanı’nda anma gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

Anma Ali Serkan Eroğlu ve Bekir Kilerci nezdinde tüm devrim şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Anmayı örgütleyen kurumlar adına yapılan konuşmada devletin, sınıfların var olduğu günden bugüne varlığını katliamlarla devam ettirdiğini vurgulayarak sistemin çürümüş ve sürdürülemez olduğu vurgulandı.

Konuşmanın devamında “Sınıflı toplumların tarihi sınıf savaşımıdır. Ve dünyada sınıfların olduğu günden bugüne nerede bir haksızlık nerede bir sömürü varsa bu haksızlıklara karşı çıkanlar da var olmuştur ve bundan sonrada var olacaktır.

 

 

 

 

 

 

Tıpkı 20 yıl önce insanca ve onurlu bir yaşam mücadelesi verdikleri yolda devlet tarafından katledilen yoldaşlarımız Bekir Kilerci ve Ali Serkan Eroğlu gibi.Yaşamları ve gidişleriyle yolumuzu aydınlatmaya devam ediyorlar.

Bizler yoldaşlarımızın bize bıraktığı direniş bayrağını devralanlar, davamızın haklılığından, yoldaşlarımızın kararlılığından aldığımız güçle ilerliyoruz. Yolumuz zorlu, uzun ve çetin bir yoldur biliyoruz. Düşman kural tanımazdır, kendi pisliğini, tüm çürümüşlüğünü toplumun her kesimine bulaştırarak varlığını sürdürmek istemektedir görüyoruz. Ve bu çürümüş sistem sonsuza kadar var olacak sanıyorlar…yanılıyorlar… hiç bir karanlık sonsuz değildir. bugün yapılan her bir eylem karanlığı delen güneşin habercisidir.

Ve düşenlere düşüpte yenilmeyenlere, asla teslim olmayanlara, nice yiğit devrimciye, Mahirlere, İbolara, Denizlere ve Mazlumlara…

Ve Erdal Eren’e ve Mustafa Silar’a, Efrahim yoldaşa, Duran’a…

Ve Serkan’a ve Bekir’e verdiğimiz devrim ve sosyalizm sözüyle bu sözün sorumluluğuyla yürüyoruz düşmanın üstüne. İnatla, sabırla,bilinç ve kararlılıkla kazanacağımızı bilerek bir kez daha haykırıyoruz zulüm yenilecek biz kazanacağız! Bu Gemi Zafere Ulaşacak!

Anma Bekir Kilerci’nin ‘ Uyarı’ ve ‘ Ortak’ şiirlerinin okunmasının ardından Devrimci Marşlarla son buldu.