Aladağ’da skandal rapor: Yangına ‘iş kazası’ eğitmene ‘misafir’ denildi

Aladağ duruşmasında bilirkişi heyetinin raporunda skandal detaylar ortaya çıktı. Raporda, olay “iş kazası”, yaşamını yitiren yurt eğitmeni Fatma Canatan ise misafir olarak gösterildi. Avukatlar, “Çocuklar işçi değil. Bu utanca ortak olmayalım. Bilirkişi heyeti olmuş olabilir ama biz olmayalım” dedi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde meydana gelen yurt faciasının 5’inci duruşması ailelerin beyanlarıyla devam etti. Adalet isteyen ailelerin mahkeme başkanına sorduğu “Siz bir anne veya baba oldunuz mu?” sorusuna “Dosya üzerinden konuşun” yanıtı verildi. Bunun üzerine aileler, mahkeme heyetine “İlçe Milli Eğitim Müdürünü neden sormuyorsunuz? Hepsini tahliye ettiniz. Vicdanınız nasıl kabul ediyor?” sorularını sordu.
 Daha sonra konuşan müşteki avukatlar, bilirkişi raporuna itiraz ederek, raporu kabul etmediklerini ve yeni bir heyet atanarak raporun tekrar hazırlanmasını talep etti. Tutuklu 4 sanığın “tali kusurlu” gösterilip tahliye edilmesine tepki gösteren avukatlar, bilirkişi raporunun hukuk eğitimi almamış teknik elemanlar tarafından hazırlandığını savundu. Mevzuatta “1’inci ve 2’nci derecede kusurlu” diye bir tabir olmadığını dile getiren avukatlardan Evren İşler, raporun mühendis ve iş güvenliği uzmanı gibi teknik elemanlar tarafından hazırlandığını vurguladı.
YANGIN ‘İŞ KAZASI’ YURT GÖREVLİSİ ‘MİSAFİR’ OLDU