Aladağ yurt yangını davasında tutuklu sanıklardan 4’ü tahliye edildi

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılara ait kaçak yurtta çıkan yangın sonucu 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği ve 24 çocuğun yaralanması ile ilgili açılan davada mahkeme tutuklu sanıklardan 4’ünün tahliyesine karar verdi.

Kozan Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararını  Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimata istinaden düzenlenen 22/01/2018 tarihli bilirkişi raporuna dayandırdı. Mahkeme kararına göre, söz konusu bilirkişi raporunda anılan sanıkların 2. dereceden tali kusurlu olduğu tespiti yapıldı. Mahkeme, “tutukluluktan beklenen gayenin sanıklar açısından gerçekleştiği” gerekçesiyle dernek yöneticileri olan Ramazan Keleş, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş ve yurt görevlisi Mahmut Deniz’in tahliye edilmesine karar verdi.

 

DAVA BİRLEŞTİRİLMİŞTİ

Yangınla ilgili açılan ve dernek ile yurt yöneticisi toplam 7 kişinin yargılandığı dava ile il ve ilçe eğitim müdürlüğü görevlisi 5 kişi hakkında açılan dava birleştirilmişti. Davanın beşinci duruşması 26 Şubat’ta görülecek.

Davada 7 tutuklu sanık bulunurken, daha önce sağlık sorunları nedeniyle Ramazan Dede adlı sanık tahliye edilmişti. Son tahliye kararıyla birlikte tutuklu sanık sayısı 2’ye düştü.

MAHKEME HEYETİNDEKİ DEĞİŞİKLİK TEBLİĞ EDİLMEDİ

Mağdur ailelere hukuki destekte bulunan ve davayı takip eden Sosyal Haklar Derneği (SHD) avukatı Can Atalay, mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyledi. “11 kız çocuğunun hesabı 15 ay mıdır?” diye soran Atalay, mahkeme heyetinin değişikliğinin kendilerine tebliğ edilmeden bilirkişi raporu gerekçe gösterilerek sanıkların tahliye edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.