AKP’den İdlip’e operasyon sinyali: “Malum, radikal gruplar kontrolü ele aldı”

“Hatay’ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz” Başbakan Binali Yıldırım, Suriye’nin İdlip vilayetine ilişkin “Malum orada, radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı ve burada yaşanacak gelişmelere operasyon yapılacak” dedi

 

Başbakan Binali Yıldırım, bugün (11 Ağustos) Ankara Etimesgut Çarşı Camii’nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Hatay’ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz” Yıldırım, Suriye’nin İdlip vilayetine ilişkin “Malum orada, radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı ve burada yaşanacak gelişmelere operasyon yapılacak” dedi.

“Bu hafta Köşk’te güvenlik toplantısı yaptınız. Sayın Cumhurbaşkanı özellikle Suriye’nin kuzeyine yönelik Türkiye’nin yeni hamleler yapılacağına dair açıklaması oldu. Bu açıklamanın hemen ardından Tahran’da bir toplantı yapıldı, Suriye’nin geleceği konuşuldu. Bir gün sonra güvenlik toplantısı yapıldı. O toplantıda alınan yeni kararlar var mıdır bundan sonraki sürece ilişkin? Afrin ve İdlip’e yönelik Türkiye’nin politikasında bir değişiklik söz konusu mudur?” şeklindeki soru üzerine Yıldırım şunları söyledi:

Türkiye’nin güvenlik politikasında herhangi değişiklik yok. Gerek hudutlarımız içerisinde, gerekse hudutlarımız dışarısında. Vatandaşımızı rahatsız eden terör tehdidi olan her durumda, Türkiye uluslararası hukuktan doğan haklarını bugüne kadar kullandığı gibi bundan sonra da kullanmaya devam edecek. Eğer tehdit hudutlarımızın dışındaysa durum yine aynı.

Özellikle İdlip’te son günlerde meydana gelen gelişmeleri dikkate alarak o bölgede 15 kilometrelik Hatay’ın Suriye sınırında gerekli tedbirleri alıyoruz. Malum orada, radikal gruplar son zamanlarda kontrolü ele aldı ve burada yaşanacak gelişmelere göre, yapılacak operasyonlara dikkate alarak biz hem insani dram yaşanmaması için hem de sınırlarımızdan ülkemize yönelik tehditlerin oluşmaması için tedbirlerimizi alıyoruz. Kaçtan beri söylediğimiz bir şey var. Sınırlarımızın, özellikle Suriye ve Irak’ta, yeni bir yapay devlet oluşturma gayretlerine asla biz müsamaha etmemiz, izin vermemiz söz konusu değil. Bu konuda muhatap ülkelerle gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz. Şartlar ne olursa olsun ülkemizin milli menfaatlerine, ülkemizin hükümranlık haklarına yönelik, güvenliğine yönelik tutum, bir gelişme yaşarsak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de buna karşılık vermekten tereddüt göstermeyiz.

“Bir operasyondan söz ettiniz. Koalisyon çerçevesinde gerçekleştirilecek bir operasyon mu yoksa Türkiye de müdahil olabilir mi?” sorusu üzerine Yıldırım, “Gerek Koalisyon gerek Rusya gerek Amerika ve Türkiye, hatta İran’ın da dahil olduğu bölgede birtakım faaliyetler var. Bu faaliyetler çerçevesinde, yaşanan gelişmelere göre yine birlikte hareket edilecek” yanıtını verdi.