AKA-DER Dayanışma Yemeği Düzenledi : Çiçekleri Koparabilirsiniz Ama Baharın Gelişini Engeleyemezsiniz

AKA-DER ”Ohal’e Boyun Eğmiyoruz ,Omuz Omuza Mücadeleyi Büyütüyoruz ”  şiarıyla Ankara’da Dayanışma Gecesi Düzenledi.Dayanışma gecesin de Pir Sultan Abdal ve Kültür Derneği yöneticileri,HDP Ankara İl Eşbaşkanı ve yöneticileri,Veli Saçılık,Cemal Yıldırım , şair Mehmet Özer’de bulunmaktaydı.

ÇİÇEKLERİ KOPARABİLİRSİNİZ AMA BAHARIN GELİŞİNİ ENGELLEYEMEZSİNİZ

AKA-DER adına konuşan Betül Koca ;

” Savaş naraları atıyor, küçücük çocuklarla sahnelere çıkıp şehit olursa inşallah bayrağı da inşallah örtecekler diyorlar. Haber siteleri günlük olarak erişime engelleniyor, özgür basın tutuklamalar, kapatmalar ile susturulmaya çalışılıyor.

Yetmiyor sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek öğrencileri, kadınları, akademisyenleri, işçileri gözaltına alıyor, tutukluyor, insandan yana olan, iyiyi, güzeli isteyen dernekleri kapatıyorlar. 8 Mart eylemlerinde kadınları yerlerde sürüklüyorlar. Savaşa Hayır diyenler, çocuklar ölmesin diyenler hedef gösterilerek gözaltına alınıyor. ’’Savaş bir halk sağlığı sorunudur ‘’ diyen TTB ‘liler, ”İşgalin Lokumu olmaz ” diyen Boğaziçili öğrenciler, Afrin işgaline Hayır diyen dernek üyelerimiz evlerinden gözaltına alınıyor. Son olarak PSKAD yöneticilerini tutukladılar.

Bu rejim dağılacak, işçi ve emekçilerin sahneye çıkış süreci başlayacak,

Ve biz diyoruz ki; Dünyayı istiyoruz ve Alacağız !

Bütün çiçekleri biçmeyi, koparmayı elbette isteyecekler.

Velakin bahar geliyor…,

Unuttular, her birimiz Che’nin gül bahçeleriyiz….

Diyoruz ki; Bütün çiçekleri koparabilirsiniz, ama baharın gelişini engelleyemezsiniz.

Bu bahar, özgürlüğün, barışın, emeğin adını yazacağız her tarafa.

Yaşamı, emeği örgütlemek için yola çıkan biz AKA-DER’liler, meclislerde, okullarda, mahallelerde, iş yerlerimizde, fabrikalarda, sokaklarda, örgütleneceğiz. Halkın matbaası olan duvarlarla sözümüzü söyleyecek, elden ele dağıtılan bildirilerle burjuva medyanın ablukasına dağıtarak, adım adım, ilmek ilmek örgütleneceğiz.” dedi.

VELİ SAÇILIK : ÖZGÜRLÜĞÜ HER YERE YAZIYORUZ

Ardından söz alan Veli Saçılık ve Cemail Yıldırım ; “Arkadaşlar konuşmak için çağırdılar ama aslında konuşacağımız değil de eyleyeceğimiz çok şeyimiz var. Ben hep bunu söylüyorum. Konuştuklarımızın kırkta birini ya da sözümüzün kırkta birini zekat olarak eyleme dönüştürdüğümüzde daha iyi bir dünya olacak. Bu açıdan  güzel sözler söylemekten ziyade güzel eylemler ve etkinlikler yapmalıyız. Bugün de bu güzelliği paylaşıyoruz. Aranızda olmaktan dolayı mutluyum.

Mevcut iktidar bizi ikiye bölüyor. Milliler ve gayrimilliler olarak bölüyor. Ülkede diktatörlük isteyenler ve özgürlük isteyenler ikiye bölündü. Diktatörlük isteyenler ile aynı saflarda olmak istemiyoruz. Özgürlüğü her yere yazıyoruz.

Ankara sokaklarında şarkı söylemek, balon uçurmak, eylem yapmak, işini istemek aklınıza ne gelirse her şey yasaklandı. Gerçeküstü bir faşizm yaşıyoruz. Özellikle Ankara’da OHAL değil sıkıyönetim yaşıyoruz. Sıkıyönetime sıkıdireniş yapmalıyız. Tarihsel bir saldırı ile karşı karşıyayız, tarihsel bir direniş göstermeliyiz. Bunu yapabileceğimize inanıyorum.” dedi.

Dayanışma Gecesi Mehmet Özer’in şiirleri ile sonlandırıldı.