‘Ailenizde sakıncalı kişiler var’ denilerek pasaportuna el koydular

Almanya’da yaşayan eşi Yazar Aziz Tunç’un yanına gitmek isteyen Fatma Tunç’un pasaportuna “Ailenizde sakıncalı kişiler var” denilerek el konuldu.

Yargılandığı dava nedeniyle Almanya’ya yerleşen Yazar Aziz Tunç’un eşinin yurt dışına çıkmasına izin verilmedi. Sabah saatlerinde eşini görmek için Almanya’ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı’na giden Fatma Tunç’un pasaportuna “Ailenizde sakıncalı kişiler var” denilerek el konuldu.
Daha sonra pasaport kontrolü yapan polisler tarafından; Tunç’a “Eşinizden dolayı pasaportunuz alındı” denildi.
‘BU ZULÜMDÜR’
Uygulamayı gayri insani olarak değerlendiren Fatma Tunç, “Diyecek bir şey bulamıyorum. Uzun zamandır görmediğim yol arkadaşımı, eşimi görmek istedim. Bu zulümdür” dedi.
‘12 EYLÜL’DEN DAHA KAR​ANLIK BİR DÖNEMDEYİZ’
Yaşananların gayri ahlaki ve gayri hukuki olduğunu söyleyen Yazar Aziz Tunç ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Hiçbir suçu ve günahı olmayan eşimin seyahat hakkı engellenmiştir. 12 Eylül askeri darbesini yaşayan biriyim ve bu dönem o dönemden daha kanlı ve daha karanlıktır. Bütün baskılara rağmen düşüncelerimden vazgeçmeyeceğim. Nerede ne şekilde olursa olsun doğru bildiklerimi yapmaya ve demokrasi için mücadeleye devam edeceğiz. Elbette bu günler mücadeleyi büyüterek güçlendirerek geçecek. Benim demokrasi mücadelemde yaptıklarım nedeniyle bedel ödememin eşimle ne alakası var?”
Mezopotamya Ajans