Aile hekimi anlattı: Üretim durmasın diye testleri imha ettiler, işçileri depoya sakladılar

Kentte yaşanan skandalları anlatan doktor ‘Zorla çalıştıran kişiye değil, karantinada olmak zorunda olan ama işten çıkarılma tehdidi yaşayan kişilere para cezaları kesildi’ dedi.

Kırklareli’nde görevli olan bir aile hekiminin anlattıkları hükümet işveren işbirliğiyle salgına karşı mücadelenin nasıl da üstünkörü verildiğini gözler önüne seriyor.

Aile hekimi, Kırklareli bölgesinde koronavirus (Covid-19) vakası ile temasta olan ve 14 gün karantina altında olması gereken 2 hastanın markette çalıştırıldığını, 70 kişilik bir işyerinde de benzer uygulamanın yapıldığını anlattı.

Cumhuriyet’in haberine göre, koronavirus salgınında temaslı hastaların bulunmasının çok önemli olduğunu belirten hekim halk sağlığını hiçe sayan skandalı böyle anlattı:

“Bu bölgede bir fabrikada çalışan yaklaşık 70 kişi tespit edildi. Bu kişilere PCR testi yapıldı. Ancak siyasiler ve üst düzey yetkililerin baskısı ile fabrikanın üretimini durdurmamak için işçilerin testleri sisteme girmedi. Bunu nasıl tespit ettik? Kayıtlı olan hastalarımız gelip ‘Hocam PCR testimin sonuçları çıktı mı?’ diye sordu. Sisteme baktığımızda bu kişilerin örneklerinin sisteme işlenmediğini, imha edildiğini gördük.”

‘Çalışmaması gereken market çalışanlarını depoya saklamışlar’

“Sonrasında bu kişilerden korona pozitif çıkıp çıkmadığını da bilmiyoruz, çünkü test yapılmamış” diyen aile hekimi, devamında şunları söyledi:

“Benzer durum da bir markette yaşandı. İki genç kız temaslı ve çalışmaması gerekiyor. 14 gün takibini yapıyoruz. Onları da market sahibi ‘çalışmazsanız işten çıkarırım’ diye korkutmuş. 3-4 kez jandarma markete gitti, hastaları bulamadı. Jandarma gidince temaslı bu kişilerin depoya saklandığını tespit ettik, en son bu şekilde bulundular.”

‘Zorla çalıştırana kişiye değil, işten çıkarılma tehdidi yaşayanlara ceza kestiler’

“Zorla çalıştıran kişiye değil ne yazık ki karantinada olmak zorunda olan ancak işten çıkarılma tehdidi yaşayan bu kişilere para cezaları kesildi. Böyle tuhaf şeyler ne yazık ki yaşanıyor.”