Ahmet Şık: “Enseyi karatmayın, tarihte hiçbir diktatörlük kazanamadı”

Cumhuriyet Davası’nda karar açıklandı, Cumhuriyet çalışanlarına ceza yağdı. Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu karara dair “Gerekirse tekrar içeri gireriz, gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” derken Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık ise “Enseyi karatmayın, tarihte hiçbir diktatörlük kazanamadı” dedi

Cumhuriyet Davası’nda karar açıklandı, Cumhuriyet çalışanlarına cezalar yağdı.

Mahkeme Turhan Günay, Bülent Yener ve Günseli Özaltay’ın ise beraatine karar verirken, “örgüte yardım” suçlaması ile 7 yıl, 3 ay, 15 gün hapis cezası verdiği Akın Atalay’ın da tahliyesine karar verdi.

Orhan Erinç , hakkında 6 yıl 3 ay; Murat Sabuncu hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasından toplam 7 yıl 6 ay; Kadri Gürsel, hakkında “terör örgütüne yardım” suçlamasından toplam 2 yıl 6 ay; Güray Öz, hakkında “örgüte yardım” suçlamasından toplam 3 yıl 9 ay; Musa Kart,  hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay; Aydın Engin, hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 7 yıl 6 ay; Hikmet Çetinkaya hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 6 yıl 3 ay;  Ahmet Şık hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik hakkında “terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay, Ahmet Kemal Aydoğdu hakkında 10 yıl hapis, Emre İper hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis kararı verildi.

7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası alan Akın Atalay tahliye edilirken, mahkumiyet alan tüm tutuksuz sanıklara adlî kontrol uygulanmasına karar verildi.

Mahkumiyet ve beraat kararları oybirliğiyle alınırken, sadece Kadri Gürsel’in mahkumiyetine oy çokluğuyla hükmedildi.

Can Dündar ve İlhanTanır’ın dosyaları ayrıldı.

Sabuncu: Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz

Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet davasından çıkan hukuksuz karara ilişkin açıklamalarda bulundu. Sabuncu, “7,5 yıl hapis cezası verdiler bana. Pek çok arkadaşım da cezalar aldılar. Bu ne beni ne de Cumhuriyet gazetecilerini korkutur ürkütür. Bunlar bizim Türkiye’de gazetecilik yapmamamız için, yaparken korkmamız için. Bize ve tüm camiaya, tüm meslektaşlara yapılan saldırı olarak görüyorum. Gerekirse yeniden gireriz içeri. Biz cesaretle gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet okurlarının en ufak bir endişesi kaygısı olmasın. En ufak bir endişemiz, en ufak bir korkumuz yok. Aynı şekilde gazeteciliğe devam” dedi.

Ahmet Şık: Enseyi karatmayın

Cumhuriyet muhabiri Ahmet Şık Twitter hesabı üzerinden yaptığı ilk açıklamasında, “Enseyi karatmayın. Haklı olanı susturma savaşını tarihte hiçbir diktatörlük kazanamadı. Biz kazanacağız.” dedi.