Ahed Tamimi : İşgal altında adalet yok

İsrailli askeri hakim Ahed Tamimi’nin savunma pazarlığının kabulünü izlemeleri için Ofer hapishanesindeki mahkeme salonunu basına açtı.

Bir askere tokat atması sebebiyle aylardır hapishanede tutulan genç Filistinli dünyaya verdiği mesajda duygusaldı.

17 yaşındaki genç kadın 21 Mart’ta, galerinin arka tarafındaki ailesine ve arkadaşlarına bakarak “İşgal altında adalet yok” dedi. “Biz gayri meşru bir mahkemedeyiz,” diye devam etti ve muhafızları beklenmeyen ifadesini sonlandırana kadar sakin ve açıklayıcı bir tonla konuştu.

Genç, topraklarındaki israil yerleşimleri ve hayatları üzerindeki askeri iktidara karşı mücadele eden ailesiyle köyünü belgeleyen kameralarla büyüdü. Ordunun ezici iktidarına karşı yerel bir protesto hareketi içinde geçen yıllarla birlikte en iyi savunma şeklinin kamusal alanda kendini ifade etmek olduğunu öğrendi. Babası Bassem Tamimi Şubat ayında, askeri hakimin, Ahed’in bir açıklama yapmak istediği davanın ilk duruşmasına katılan medyayı ve diplomatları çıkarmasıyla stratejinin değiştiğini belirtiyor.

Ahed, İsrailli yerleşimciler ve askerler ile her gün kötü deneyimlerin yaşandığı Batı Şeria’nın Nabi Salah köyünde doğup büyüdü. Çocukluk döneminde işgalci kısıtlamalara karşı bir protesto hareketi kök salmaktaydı. İsrail’in genişleyen duvar ve yerleşim yerlerine karşı Batı Şeria sınır köylerine yayılan harekette ailesi hareketin köylerindeki merkezini oluşturuyordu.

Ahed dijital çağda, ailesiyle köyünü sıkça haber yapan medya organlarının arasında büyüdü. Ahed, arkadaşlarıyla ailesine saldıran veya tutuklayan İsrailli askerlere cesurca kafa tutan görüntüleriyle İsrail’de tanınıyor. İsrailli politikacılar ve milliyetçi aktivistler Ahed’in eylemlerinin orduyu aşağılayıp işgal topraklarındaki askeri yönetimin altını oyduğunu düşünürken – bu nedenle onu çok sert bir şekilde kınıyorlar – İsrail işgalini protesto eden bir avuç solcu İsrailli için ise bir ilham kaynağı oldu.

Ahed’in, bir kuzeninin kafasına bir plastik mermiyle vurup geçici olarak komaya sokan bir İsrailli askere karşı çıktığı, bağırdığı ve tokat attığı bir videosu Aralık ayında sosyal medyada yayıldı. Bunu İsrailli siyasetçilerin geniş kınamaları ile gencin ve ailesinin cezalandırılmasına yönelik çağrılar takip etti.

Tokadın sosyal medyada popülerleşen videosu ve Ahed’in halka açık duruşmalardaki meydan okumaları onu hem bir Filistin ikonuna hem de İsrail’in bir nefret figürüne dönüştürdü. Ahed, Che Guevara’nın ikonik imgesinin arkasındaki sanatçı Jim Fitzpatrick tarafından Wonder Woman olarak mitleştirildi ve durumu genç Filistinliler arasında çok yaygın bir deneyim olarak görüldüğünden bir ergenlik eylemi olarak üzüntü uyandırmakta. Bu arada İsrailli politikacılar, Tamimi ailesini – yanlış bir şekilde – gerçek bir aile değil de birer aktör olduklarını iddia ederek ve karşı çıkma kararlılıklarını terörizm olarak göstererek saf dışı bırakmaya çalıştılar.

Bir askere tokat atmaktan senelerce tutuklanabilecek olan Ahed, İsrail askeri mahkeme sisteminden geçen Filistinlilerin büyük çoğunluğunun yaptığı gibi bir savunma pazarlığını kabul etti. İsrailli insan hakları grubu B’Tselem’e göre mahkumiyet oranı yüzde 100’e yakındır ve savunma pazarlıkları sistemin omurgasını oluşturmakta. Ahed’in anlaşması uyarınca, Ahed hapishanede tutuklu kaldığı 3 ay dâhil toplam sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı ve yaklaşık 1,500 dolar para cezası ödeyecek. Hebron’da yerde hareketsiz şekilde yatan silahsız ve aciz bir Filistinli saldırganı vurup öldüren Elor Azaria’dan sadece iki ay daha az tutuklu kalacak.

Ahed’in davası çoğunlukla kamuoyuna kapalıydı. Uluslararası ve yerel insan hakları grupları yaygın bir şekilde davayı kınadılar. Gencin açıklama ve savunma anlaşmasına takiben aile üyeleri tutuklandı ve avukatı ya da ebeveynlerinin bulunmadığı çok sayıda zorlu sorgulamalardan geçti. Sağcı politikacıların artan taleplerini durdurmak için İsrail ordusu, Tamimi evinde yapılan tutuklamalara İsrail televizyon kameralarını getirmiş olmasına rağmen, askeri hakim “reşit olmayanların haklarını” hatırlatarak mahkeme salonunu aile fertleri dışındaki herkese kapattı ve yargısal işlemleri/tutanakları mühürledi.