Afrin paylaşımlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor!

Ankara’da, aralarında gazetecilerin ve HDP il, ilçe yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin evinde arama yapılıyor.

Ankara’da polis eş zamanlı çok sayıda eve baskın düzenledi. Aralarında gazetecilerin ve HDP il, ilçe yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin evinde arama yapılıyor.

HDP Ankara İl Yöneticisi Zeyno Bayramoğlu ve Çankaya ilçe yöneticisi Aslı Bayramoğlu, Artı Gerçek Ankara temsilcisi Sibel Hürtaş ve Mezopotamya Ajansı’nda Hayri Demir’in evinde de aramalar devam ediyor.

Sibel Hürtaş hakkında 3 günlük gözaltı kararı olduğu bilgisi alınırken gazeteci Hayri Demir ve Çankaya ilçe yöneticisi Aslı Bayramoğlu’nun da gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltına alınanlar arasında, HDP Ankara İl Yöneticisi Osman Konukçu, PSAKD eski başkanı Kemal Bülbül, HDP Ankara ilçe yöneticileri Bilal Yapılmış ve Saim Serin’in ayrıca Lezgin Tekay isimli bir öğrencinin de olduğu son gelen bilgiler arasında.

İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen de evine baskın yapılarak gözaltına alındı.

HDP MUĞLA’YA DA EV BASKINI VE GÖZALTI

HDP Muğla İl Eş Başkanı ve HDP Bodrum eski İlçe Eş Başkanları gözaltına alındı. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı, Afrin saldırısı aleyhinde sosyal medya hesaplarında paylaşım yapan kişiler hakkında soruşturma başlattı. Bodrum’da ikamet eden HDP Muğla İl Eş Başkanı Fesih Aygün ile HDP Bodrum eski İlçe Başkanı Mehmet Polat da dahil 6 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Dalyan’da gözaltına alınan Ayşenur Doksan’ın da tutuklandığı bildirildi.

Muğla HDP İl Eşbaşkanı Fatoş Ay’ın da gözaltına alındığı gelen bilgiler arasında.

İHD MYK üyesi Adnan Vural’ın evinde arama yapıldığı öğrenildi.

Daha önce Bitlis’te serbest bırakılmasının ardından savcının itirazı ve hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılmasından sonra dün akşam (22 Ocak) gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

ANTEP’TE AFRİN PAYLAŞIMLARINA 9 GÖZALTI

Antep’te Afrin saldırısıyla ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan 9 kişiden Adliye’ye sevk edilen HDP İl Yöneticisi Özgür Avşar’ın tutuklandığı bilgisi geldi.

Antep’te dün sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar bir çok adreste “sosyal medyada Afrin saldırısına dair paylaşımları” nedeniyle gözaltılar yaşandı. Aralarında HDP İl Yöneticisi Özgür Avşar ile DBP Şehitkâmil İlçe Başkanının da bulunduğu gözaltılara dair Valilikten yapılan açıklamada toplam 9 kişi hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

Gözaltına alınların ifade işlemleri devam ettiği öğrenilirken, Adliyeye sevk edilen HDP İl Yöneticisi Özgür Avşar’ın tutuklandığı bilgisi geldi.

EMEP GENEL BAŞKAN YARDIMCISININ EVİ ARANDI

Dün akşam saatlerinde ise Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in de evine gelen polisler, ev araması yaparak dijital eşyalarına el koydu. Türkmen’in şehir dışında olması nedeniyle evde olmamasına rağmen kızlarına kapıyı açtıran polisler arama kararı olduğunu ve Türkmen’in de ifadeye beklendiğini belirtti. Polisler, evde yapılan aramanın ardından dijital eşyaları alarak ayrıldılar.

Malatya’da da sosyal medya paylaşımlarından dolayı 4 kişi gözaltına alındı.

ANTALYA’DA, HDP İL EŞ BAŞKANI VE 9 KİŞİYE GÖZALTI

HDP Antalya İl Eş Başkanı Songül Şarklı ile Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Başkanı Nigar Duru’nun da bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

HDP Antalya İl Eş Başkanı Songül Şarklı, Emek Partisi üyesi Emine Karakurt ile Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği Başkanı Nigar Duru’nun yanı sıra S.E., F.S., S.B., S.A., M.K., M.O., E.K. de gözaltına alındı. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; paylaşımlarda, adı geçen maddelerle ilgili şüphelilerin sosyal medya hesaplarında tespitler yapıldığı vurgulandı.

Şüphelilerin işlemlerinin Emniyet Müdürlüğü’nde devam ettiği, ayrıca 2 şüpheli hakkında arama ve yakalama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

EMEP EDREMİT İLÇE BAŞKANI GÖZALTINA ALINDI

Afrin saldırısı sonrası Balıkesir’de de operasyonlar sürüyor. Son olarak Balıkesir’in Edremit ilçesinde operasyonlar yapıldı. Emek Partisi Edremit İlçe Başkanı Kadriye Gümüştaş ve SES eski ilçe temsilcisi Cumali Fıratoğlu sabah saatlerinde gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi ise savcılık emri olarak gösterildi. Daha başka kişilerinde gözaltında olduğu söyleniyor.

Ayrıtılar gelecek…