Adana’da çocuk tecavüzcüsüne önce polis sonra jandarma koruması

Adana’da 3 yaşındaki çocuk cinsel istismara uğradı. Tutuklanan S.K, linç edilme riski nedeniyle çelik yelekle mahkemeye götürüldü, ardından öldürülme tehlikesi nedeni ile tekli hücreye alındı, sonra başka hapishaneye gönderildi.

Adana’da S.K. isimli erkek düğün evine girerek buradaki odada uyuyan 3 yaşındaki kız çocuğuna istismarda bulundu. Bu sırada düğündeki davetlilerden birisi, eve girdiğinde, S. K’yi üzeri çıplak halde çocuğun yanında gördü. Davetli, S.K’ye saldırdı, bağırma sesini duyan diğer davetliler, erkeği linç etmek istedi. Evden kaçan S.K. polis tarafından yakalandı.

Çocuk ise, çağrılan ambulans ile Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

ADI AÇIKLANMAYAN HAPİSHANEYE NAKLEDİLDİ

Çevik kuvvet polislerinin yoğun güvenlik önlemi altında çelik yelek giydirilerek adliyeye getirilen S. K, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak hapishaneye gönderildi.

Daha önce Adana-Mersin minibüsünde tecavüz edilerek öldürülen Özgecan Aslan’ın katillerinden Suphi Altındöken’in kaldığı Adana Kürkçüler Cezaevine konulan Keser, önce diğer mahkumlar tarafından linç edilmemesi için tek kişilik hücreye konuldu. Daha sonra ise “güvenlik” gerekçesiyle adı açıklanmayan başka bir hapishaneye nakledildi.

Bu arada mahalledeki yakınları ve komşuları dün akşam durumu protesto etmek için bölgede bulunan polis merkezine yürümek istedi. Polis tarafından durdurulan yaklaşık 50 kişilik grup, zanlının idam edilmesini istedi.

YAKINLARININ ÖFKESİNİN ADRESİ EV OLDU

S.K.’nin evine, küçük kızın yakınları molotof ve taşla saldırdı. Evi yakmak isteyen yakınlar, polis ekiplerince engellendi. Ekiplerin, S.K.’nin evinin önünde 24 saat boyunca nöbet tutacağı belirtildi. Çocuğun teyzesi Semiha Ö., “Kızımız, ameliyattan çıktı” dedi. Anne ise olayın ardından psikolojik tedaviye alındı.

HDP’Lİ BEŞTAŞ, MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Cinsel istismar zanlısı Sedat K.’nin polis ve yurttaşlar tarafından yakalanmasının ardından tutuklanndığını aktaran Beştaş, istismaraya uğrayan bebeğin Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne kaldırıldığını ifade etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Beştaş, Bakanlığın Adana’daki yaşanan olaydan haberdar olup olmadığını sordu. Bakanlık nezdinde hala bir açıklama yapılmamış olmasına da dikkat çeken Beştaş, “Türkiye’de son yıllarda bebek ve küçük çocuklara yönelik cinsel artışın sebebi nedir? Cinsel saldırıların artması karşısında bir önlem aldınız mı? Bu konuda bakanlığın bir çalışması var mı? Bakanlık bebeğin tedavi sürecinde yanında olacak mı?  Bakanlık, konuya dair halihazırda bir açıklama yapmayarak suça ortak olmuyor mu?

Yurttaşların küçük çocuklarına yönelik kaygıyı ve toplumda oluşan korkuyu giderecek bir politika neden üretmiyorsunuz” sorularını yöneltti.