ABD’de acil durum ilan edilen Wisconsin’de ırkçılık protestoları devam etti

ABD’nin Wisconsin eyaletinde Jacob Blake adlı siyahın polis tarafından vurulmasıyla başlayan ve ardından acil durum ilan edilen Wisconsin’de öfke dinmedi, eylemler devam etti.

ABD’nin Wisconsin eyaletinde polisin Amerikalı siyah Jacob Blake’i arkadan vurmasıyla başlayan ve büyüyen protestolar nedeniyle acil durum ilan edildi. Ancak acil durum ilanı eylemleri engellemedi.

Wisconsin Valisi Tony Evers, protestoların eyalet geneline yayılması, binaların ve araçların ateşe verilmesi ve şiddet olaylarının artması üzerine acil durum ilan etti. Evers, kente konuşlandırılan 100’den fazla ulusal muhafız sayısını da 250’ye çıkardı.

Kenosha’da iki gündür akşam saatlerinde başlayan ve sabah sona eren sokağa çıkma yasağı da uzatıldı.

ABD medyasına açıklama yapan ve oğluyla aynı ismi taşıyan baba Jacob Blake, polisin 7 kez ateş açtığı oğlunun felç olduğunu ve yeniden yürüyüp yürüyemeyeceğini bilmediklerini söyledi. Blake ailesinin avukatı Ben Crump ise Jacob Blake’i vuran polisin tutuklanması çağrısı yaptı.

Eylemler yasağa rağmen devam etti

Protestolar sokağa çıkma yasağına rağmen üçüncü gecesinde de canlılığını korudu. Vali Tony Evers’in protestoların eyalet geneline yayılması üzerine acil durum ilan etmesi ve sokağa çıkma yasağının uzatılması ”Jacob Blake için adalet” çağrısında bulunan halkı durduramadı.

Kenosha mahkeme binası önünde tekrar toplanan halkı dağıtmak isteyen polis, plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullandı, kalabalığın dağılmaması üzerine polisin silahlı araçları halkın üzerine sürdüğü görüldü.

Polisin müdahalesine, ”Siyahilerin hayatı önemlidir” sloganları ile karşılık veren kalabalık geri çekilirken, atılan gaz bombasından etkilenen bazı kişiler, gönüllü sağlık ekipleri tarafından tedavi edildi.

2 kişi vurularak öldü

Öte yandan Kenosha polisinden Teğmen Joseph Nosalik, gece düzenlenen protestolar sırasında ateş açıldığını, olayda iki kişinin yaşamını yitirdiğini, bir kişinin ağır yaralandığını açıkladı. Yaralının hastanede tedavi altına alındığı ve hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Fotoğraf: Tayfun Coşkun/AA

Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde pazar günü öğleden sonra meydana gelen olayda siyahi Jacob Blake ağır yaralanmıştı.

Sosyal medyada yer alan bir videoda, polisin, arabasının kapısını açarak içeri girmeye çalışan Blake’i kıyafetinden çekerek engellemeye çalıştığı ve sonrasında ise arkasından defalarca ateş ettiği görülmüştü.

Blake’in arabaya binmeye çalışırken polis tarafından vurulduğu sırada üç çocuğunun da arabada bulunduğu belirtilmişti.

Polis ise “aile içi bir olay” ihbarı üzerine olay yerine gittiği açıklaması yapmıştı.

Fotoğraf: Tayfun Coşkun/AA

Amerikan medyasına konuşan görgü tanıkları ise Blake’in tartışan iki kadını ayırmaya çalıştığını ve polislerin bu esnada geldiğini iddia etmişti.

ABD, mayıs ayında da Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu George Floyd adlı siyahın hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde 1 aydan uzun süren şiddet içerikli protestolara sahne olmuştu.