5 Nisan Avukatlar günü : Savunma tutuklu

 Adliye koridorlarında olması gereken onlarca meslektaşlarının bugün cezaevlerinde bulunduğunu belirten avukatlar, “Bugün savunma baskı altında. Her yıl meslektaşlarımız siyasi gerekçelerle tutuklanarak bu günü hapishanelerde geçiriyorlar” dedi. 

5 Nisan 1923 tarihinde Ankara Barosu açıldıktan sonra ilan edilen Avukatlar Günü, Türkiye’de 1958 yılında İzmir’de Türkiye Barolar Birliği’nin bir toplantısı sonrası kutlanmaya başlandı. Savunma mesleğini icra etmeye çalışan avukatlar, o günden bu yana baskılarla mücadele ediyor. Hukuktan, adaletten yana tavır koyan onlarca avukat, 5 Nisan Avukatlar Günü’nü cezaevlerinde ve mahkeme salonlarında yargılanarak karşılıyor.
KUTLAMA DEĞİL PROTESTO GÜNÜ 
Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi Avukat İlknur Alcan , tutuklu avukatlara dikkat çekerek, derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Son yıllarda Avukatlar Günü’nü bir kutlama olarak değil cezaevlerinin önünde geçirdiklerini dile getiren İlknur, “Çünkü her yıl meslektaşlarımız siyasi gerekçelerle tutuklanarak bu günü hapishanelerde geçiriyorlar. Bizim için bu yılda farklı olmayacak. Çünkü 18’i ÇHD’li 3’ü ÖHP’li 21 meslektaşımız uzun süredir tutuklu. İnsan hakları savunucusu, ezilenlerin, devrimcilerin, yurtseverlerin avukatlıklarını yapan avukatlar her dönem siyasi iktidarların hedefinde olmuştur. 21 meslektaşımız da müvekkillerinin haklarını savundukları, yaptıkları basın açıklamaları ve hak arama mücadelesi nedeniyle tutuklu” dedi.
ÖHP: TAHİR ELÇİ’Yİ UNUTMADI 
Özgürlükçü Hukukçular Platformu ,Avukatlar gününde bir açıklama yayınladı.
Açıklamada;
” Üye ve yöneticilerimiz ile  ÇHD’li meslektaşlarımızın olduğu 23 avukat bugün tutuklu.  Baskılara rağmen doğru bildiğimiz gibi avukatlık yapmaya devam edeceğiz dendi.
Öncelikle yaşamı boyunca Kürt halkının ve ezilen tüm halkların avukatlığını yapan ;bu sebeple defalarca kez gözaltına alınıp,yargılanan ;Ancak insan hakları ve demokrasi mücadelesi vermekten asla geri durmayan ,28 Kasım 2015 yılında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı meslektaşımız Tahir Elçi’yi anıyoruz. 23 tutuklu avukat meslektaşımızın direniş gününü kutlarız ” denildi.
Kaynak: Mezopotamya Ajansı