’47 bin üyeli baro ile 2 bin üyeli baro, adli yardım bürosunda eşit!’

TBB’nin Adli Yardım Yönetmeliği taslağı, birden fazla baronun bulunduğu illerde, baroların üye sayıları dikkate alınmadan, adli yardım bürolarında eşit sayıda yer alması eleştirildi. Avukat Hakları Grubu, “Taslağa göre, 47 Bin üyeli İstanbul Barosu ile 2 Bin üyeli İstanbul 2 Nolu Baro, adli yardım bürosunda eşit! temsil edilecek” açıklamasını yaptı. Avukat Kürşat Şimşek de “Adaleti getirdiğiniz noktanın nirvanası bu olsa gerek!” dedi.

Çoklu baro düzenlemesinin yasalaşmasının ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB), Adli Yardım Yönetmeliği’nde değişiklik taslağı hazırladı.

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu imzasıyla 26 Ekim’de yapılan duyuruda, baroların taslakla ilgili görüşlerini 30 Ekim mesai saati bitimine kadar göndermeleri istendi. Taslağa, 2 Kasım’daki TBB Yönetim Kurulu toplantısında son şeklinin verileceği belirtildi.

Taslağın, “Adli Yardım Bürosu ve Temsilcisi” başlıklı 4’üncü maddesine göre, birden fazla baronun olduğu illerdeki adli yardım bürolarında barolar eşit sayıda temsil edilecek ve en fazla 50 avukat görevlendirilecek.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde, adli yardım bürosu temsilcileri ve personeli, işlerini her baronun adli yardımdan sorumlu yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğunda ve denetiminde yürütücek.

“Adli Yardım İstemi ve Görevlendirme” başlıklı 5’inci maddeye göre, adli yardım isteminin reddi halinde istemde bulunan, tebliğden itibaren 10 gün içinde baro başkanına başvurabilecek.

Birden fazla baronun bulunduğu illerde başvuru, başvuru tarihinde büro yönetimine başkanlık eden sorumlu yönetim kurulu üyesinin bağlı bulunduğu baronun başkanına yapılacak.

Baroların üye sayısına bakılmaksızın eşit sayıda avukat görevlendirilmesinin öngörülmesi eleştirilere neden oldu.

Avukat Hakları Grubu’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Taslağa göre, 47 Bin üyeli İstanbul Barosu ile 2 Bin üyeli İstanbul 2 Nolu Baro, adli yardım bürosunda eşit! temsil edilecek, başkanlık dönüşümlü yapılacak. Adli yardım görevi ise 2 baronun avukatlarına eşit dağıtılacak” denildi.

‘Kurt yapmaz böyle taksimi’

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’ndan Kürşat Şimşek de taslağı eleştirdi.

Şimşek, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “TBB, Adli Yardım Yönetmeliğinde değişikliğe gidiyor. Buna göre İstanbul Barosu ile İstanbul 2 Nolu Baro, adli yardım bürosunda eşit temsil edilecek ve başkanlıkta dönüşümlü yapılacakmış! Kurt yapmaz böylesi bir taksimi! Adaleti getirdiğiniz noktanın nirvanası bu olsa gerek!” ifadelerine yer verdi.