3 TTB Merkez Konseyi Üyesi serbest bırakıldı

TTB Merkez Konseyi Üyeleri Sinan Adıyaman, Ayfer Horosan ve Şeyhmus Gökalp’in adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verildi.

30 Ocak’ta evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alınan TTB Merkez Konsey üyeleri Sinan Adıyaman, Ayfer Horosan ve Şeyhmus Gökalp bugün sacılık ifadeleri alınmak üzere Ankara Adliyesine getirildi.

Savcılık, ifadelerinin ardından 3 TTB yöneticisini adli kontrol şartıyla serbest bırakılma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk etti.

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği, Türk Tabipleri Birliği yöneticileri Sinan Adıyaman, Ayfer Horosan ve Şeyhmus Gökalp’in haftada bir gün imza şeklindeki adli kontrolle serbest bırakılmasına karar verdi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, serbest bırakılan TTB yöneticileriyle Ankara Adliyesi çıkışı yaptığı özçekimi kişisel Twitter hesabından paylaştı.

SAVCILIK İFADESİNDE SORULAN SORULAR

İlerihaber’de yer alan habere göre gözaltına alınan TTB yöneticilerine savcılık ifadeleri sırasında sosyal medya paylaşımları ve Türkiye’nin Güneydoğu ve Afrin’e düzenlediği operasyonları destekleyip desteklemedikleri soruldu.

İlk olarak ifadeye giren Prof.Dr. Sinan Adıyaman’a Facebook’ta yaptığı Suruç paylaşımı soruldu.

Adıyaman, “Suruç’ta IŞİD’in katliam yaptığına ve bunu kınadığıma ilişkin bir paylaşımım söz konusudur” dedi.

İşte o sorular:

-Savaş Halk sağlığı sorunudur derken neyi kastettiniz?

-HDP’nin kurumsal adresinize Afrin operasyonlarına karşı bildiri içerir mailden sonra bu bildiriyi yayınlamanız tesadüf mü?

-PKK/PYD ile irtibatız var mı?

-TSK’nın Diyarbakır, Mardin, Nusaybin ve Şırnak Cizre’de gerçekleştirdiği operasyonlar hakkındaki düşünceniz nedir?

-TSK’nın yaptığı operasyonlara ve halen Afrin’de TSK’nın meşru müdafaa kapsamında gerçekleştirdiği operasyonlara karşı mısınız?

-Daha önce PKK/PYD’nin eylemleri konusunda kınama bildiriminde bulundunuz mu?

-Konsey üyeleri olarak açıklamalarınızın PYD/PKK unsurlarının eylemlerine karşı harekete geçilmemesi, operasyon yapılmaması isteği içeriyor mu?

-Açıklamalarınız operasyonları gerçekleştiren TSK’yi yıpratıcı, askerlerimizin morallerini bozucu ve ulusal güvenliğimizin sağlanmasına yönelik operasyonları dünya çapında değersiz kılmaya çalışan ibareler içeriyor mu?

-Facebook hesabınızda yaptığınız Suruç paylaşımının nedeni nedir?

Diğer 8 hekimin işlemleri Ankara Emniyeti TEM Şube’de devam ediyor.