24 saatte 20 orman yandı: Lice kayıtlara geçmedi

Tarım ve Orman Bakanı, 24 saatte 19 orman yangını çıktığını açıkladı.  Ancak Pakdemirli’nin verdiği bilgilerde Lice’de üç gündür süren orman yangını bilgisi yer almadı. Amanos Dağı’nda ise 30 hektar ormanlık alan kül oldu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün 12 ilde 19 orman yangını çıktığını açıkladı. Bu yangınlardan 15’i kontrol altına alındı, üçü de söndürüldü, biri ise kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Ancak Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 3 gündür süren ve mezarlıkları da tahrip eden yangına dair bilgiye yer verilmedi.

İzmir’in Torbalı, Aliağa ve Balçova ilçeleri, Manisa’nın Soma ilçesi, Antalya’nın Manavgat ve Aksu ilçeleri, Hatay’ın Dörtyol, İskendurun ve Karahan ilçeleri, Muğla’nın Marmaris ve Seydikemer ilçeleri, Konya’nın Beyşehir ilçesi, Antep’in İslahiye ilçesi, Balıkesir’in İvrindi ilçesi ve Şırnak’ta meydana gelen orman yangınları kontrol altına alındı.

Bursa’nın Kestel ve Gürsü ilçeleri ile Aydı’ın Bozdoğan ilçesindeki yangınlar söndürüldü. Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki yangını kontrol altına alma çalışmaları ise devam ediyor.

Lice’deki yangın üç gündür sürüyor

Ancak Bakan Pakdemirli’nin verdiği bilgilerde Diyarbakır’ın Lice ilçesinde üç gündür süren orman yangını bilgisi yer almadı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Lice’ye bağlı Dibek, Yolçatı, Çağdaş, Cimar ve Henyat mahalleleri arasında kalan kırsal alanda üç gün önce, başlayan yangın devam ediyor.

İtfaiye ekiplerinin geç müdahale ettiği yangın yerleşim yerlerine yaklaşınca kısmen kontrol altına alınmış ancak soğutma çalışmaları yapılmayınca yeniden başlamıştı.

Üç gün boyunca devam eden yangını mahalleli kendi imkanlarıyla kontrol altına almaya çalışıyor.

Ajansın haberinde; binlerce ağacın yandığı ve binlerce canlının hayatını kaybettiği yangın nedeniyle, çoğu kuluçka dönemine giren kuşlar da yangın nedeniyle yuvalarını terk etmek zorunda kaldığı, kuşlardan geriye oluşumunu tamamlamamış yumurtalar kaldığı aktarıldı.

Amanos’ta yandı

Hatay’ın Antakya ilçesinin Amanos Dağları eteklerindeki Alahan Mahallesi yakınlarında bulunan ormanlık alanın 4 farklı noktasında, dün yangın çıktı. Kısa sürede geniş bir alana yayılan yangınlara çok sayıda ekip müdahale etti. 5 saatlik müdahalenin ardından yangın kontrol altına alındı. Ekiplerin soğutma çalışmaları devam ediyor.

Yangın sonucunda 30 hektarlık ormanlık alan kül oldu.