2 makinistin yaşamını yitirdiği tren kazasının arkasında sinyalizasyon eksikliği var

BTS Genel Sekreteri İsmail Özdemir, Ankara Kalecik’te dün gerçekleşen ve 2 makinistin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan tren kazasının arkasında sinyalizasyon eksikliği olduğunu söyledi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Sekreteri İsmail Özdemir, Ankara’nın Kalecik ilçesinde dün sabah 06.30 civarında gerçekleşen ve 2 makinistin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan tren kazasının arkasında sinyalizasyon eksikliği olduğunu söyledi.

Özdemir, Çankırı-Kayseri istikametinden hareket eden yük treni ile Kayseri-Çankırı istikametinden hareket eden yük treninin kafa kafaya çarpıştığı kazaya ilişkin “Hattın sinyalizasyon sistemi tamamlanmadığı için yine bir facia yaşandı” dedi.

“En önemli eksiklik hat boyu sinyalizasyon sistemi ile lokomotif üzeri sinyalizasyon iletişimini sağlayan lokomotif haberleşme sisteminin sağlıklı çalışmamasından kaynaklandı. Bu sistem sağlıklı çalışsaydı kapalı olan kırmızı sinyalde frenleme yaptırıp treni durduracaktı. Kazanın meydana geldiği Irmak-Zonguldak hattının ihalesi yeni yapıldı. Bu hat kullanıma açıldı fakat sinyalizasyon tam olarak bitmedi. Sinyalizasyon tamamlansaydı bu trenlerin kafa kafa çarpışması mümkün olmazdı.”

Özdemir, ayrıca “Telsiz ile haberleşmede de sorunlar olduğunu öğrendik. Haberleşmede yaşanan bu eksiklik sebebi kaza meydana geldi” dedi.

Makine üzerindeki otomatik frenin de çalışmadığını dile getiren diyen Özdemir, makinelerin yeterli kontrollerinin yapılmadığına dikkat çekerek  şöyle devam etti:

“Kazaya sebep olan son faktör ise teknik olarak ‘plaktorna’ olarak nitelenen yani trenin yönünün değişiminin yapılacağı alanın olmaması. Elektrikli lokomotiflerde makinist için iki yönde de kabin bulunuyor. Fakat kaza yapan bu trenlerde tek kabin var. Otobüs gibi düşünün. Trenler hangi istikamete gidecekse o yöne doğru gitmesini sağlamak için demiryolu tesisinde plaktorna dediğimiz aletin üzerinde trenin istikameti değişiyor. Bu tesis Çankırı’da bulunuyordu fakat bu arazi belediyeye verildi. Belediyede bu alanı çocuk parkı olarak kullanıyor. Yani treni kullanan makinistler ters yönden kumanda ettikleri ve görüş açısının sıkıntılı olduğu trenleri kullanıyordu. Görüş açısının yetersizliğine haberleşme ve sinyalizasyonda yaşanan eksikler de eklenince bir facia yaşandı. Bu sistem eksikleri tamamlanmadığı sürece yeni facialar olacaktır.