13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali: Sessizlik sinemada güzel

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali “Sessizlik Sinemada Güzeldir!” temasıyla izleyici ile buluşuyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı düzenlenecek festivalde 65 filmin gösterimi yapılacak.

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 4 şehirdeki gösterimlerden sonra, ilerleyen günlerde birçok kenti kapsayan ve yıl boyu sürecek uzun bir yolculuğa çıkacak. Gösterimler yine ücretsiz olacak.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından, emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve ülkedeki işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan festival; Sine-Sen, Dev Sağlık-İş, Basın-İş, Tez Koop-İş, Tek Gıda-İş, SES, Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri, Sendika.Org, Alternatif Medya Derneği tarafından düzenleniyor.

2 Mayıs 2018 saat 19.30’da Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış gecesini İrfan Değirmenci sunacak. Gecede her yıl olduğu gibi bir set işçisine plaket verilecek. Açılış filmi olarak Ercan Kesal’ın yönettiği ‘Fındıktan Sonra’ filmi gösterilecek. Ayşen Gruda geceye özel konuk olarak katılacak.

13. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nde içinde sessiz kalmayanların öykülerinin anlatıldığı 65 filmden oluşan bir seçki hazırlandı.

Festival filmlerinin 4 ildeki gösterim yerleri:

İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Sineması, Yeşilçam Sineması, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği, Kimya Mühendisleri Odası, Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde.

Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sinetopya, ODTÜ Vişnelik Tesisleri, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Mimarlar Odası, SES Ankara Şube, Ahmed Arif Parkı, Batıkent Metro, Aşık Mahsuni Şerif Parkı, Çankaya Evleri,Halkevi Şubeleri.

İzmir’de; İzmir Mimarlık Merkezi, İzmir Halkevi, İzmir Sanat, Fuar Gençlik Tiyatrosu, Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi, Üçyol Uğur Mumcu Parkı Anfi Tiyatro, Urla Toprak Sahne Tiyatrosu Necati Cumalı Sahnesi.

Diyarbakır’da ise KESK’e bağlı sendika salonlarında gösterimler gerçekleşecektir.

etha