13 aydır maaşlarını alamayan Ermenekli madenciler Ankara’ya yürüyecek

Maaşlarını alamadıkları için 30 gündür eylemde olan Ermenekli maden işçileri, haklarını alamadıkları takdirde 5 Ekim’de Ankara’ya yürüyecek

Karaman Ermenek’te ücretleri ödenmeyen ve tazminatları verilmeyen Cenne Maden Ocağı işçilerinin eylemi 29’uncu gününe ulaştı. Maden ocağının girişinde eylem yapan işçiler, 5 Ekim’e kadar haklarını almadıkları takdirde Ankara’ya yürüyeceklerini açıkladı.

İşçiler, 13 aydır ücretlerini alamadıkları için düştükleri durumu ve mücadelelerini anlattı.

“Binlerce lira alacağım var cebimde 1 lira yok”

Eylemdeki tek kadın işçi Emel Tunçdemir, “Patronun alması gereken çizmeyi, bareti işçi alıyor. Kalkıp da bu yaştan sonra babamdan – annemden bir harçlık isterken insan utanıyor” dedi. Binlerce TL alacağı olduğunu ama şu anda cebimde 1 TL bile olmadığını kaydeden Tunçdemir, “Korkutmaya çalıştılar ama ayaktayız. Kökten çözüm için direniyoruz. Nerede haklarını alamayan işçi varsa direnmeli. Mutlaka, bizleri sömüren patronları devireceğimize inanıyorum” diye konuştu. Tunçdemir ayrıca, madende gazları ölçen el dedektörünün de ya olmadığını ya da yetersiz olduğunu belirtti.

“Anne babamız da olmasa…”

Bir başka işçi Abdullah Büber ise şunları söyledi:

“17 yaşımdan beri madenlerde çalışıyorum. İş güvenliği yok. Çalışma koşulları ağır. Stresle çalışıyoruz. Ölümle burun burunayız ama hakkımızı bile alamıyoruz. Bizi nefessizlik, kaçak ve güvenliksiz iş koşulları, haksızlık boğuyor. Bu maden ocağında işçiler 3’üncü kez grev yapıyor. Maaşımız ödenmeden yerimize yeni işçiler çalıştırılmaya başladığını öğrenmemiz üzerine 31 Ağustos’ta eyleme başladık. Aynı patrona ait Halimye sahasındaki Seba Madencilik’te 7 aydır maaşını alamayan işçiler de eylem başlattı. Bu eylem sürecinde o şirketten 19, bizden de 45 işçi çıkarıldı. Bu süreçte arabamı, 10 bin TL değerindeki arsamı da 3 bin TL’ye sattım. Temel ihtiyaçlarımızı bile sınırlı bir şekilde, anne – babamızın eline bakarak karşılayabiliyoruz. Çocuğum, ‘Maaşları ödediler mi, bana çikolata alacak mısın’ diye soruyor. Sadece eczanenin 700 TL borcu var…”

“Çocuklarım bir şey istiyor, unuttum diyorum”

Salim Dingil isimli işçi ise şunları söyledi:

“12 yıldır bu firmada çalışıyorum. Çocuklarım bir şey istiyor, ‘unuttum’ diyorum ama nereye kadar. Patron ‘işimi engelliyorlar’ diyerek hakkımızda suç duyurusunda bulunuyor. Bir gün sonra ifademizi almaya geliyorlar. Sahadan bu patron çıkarılsın veya sahayı devlet çalıştırsın. Maaşlarımızı her 6 ayda bir yaptığımız direnişle almaya çalışıyoruz. Kaç gündür bağırıyoruz ama hükümetten bir ses dahi çıkmadı.”