100 yaşındaki Hacı Ali Keklik, Cerattepe için imza topluyor

100 yaşındaki Hacı Ali Keklik, Artvin Cerattepe’deki altın madenine karşı kapı kapı gezerek imza topluyor.

Artvin’de altın madeni faaliyetlerinin olduğu Cerattepe’de 2 yıl önce madencilik karşıtı protestolar sırasında vücuduna plastik mermi isabet eden 100 yaşındaki Hacı Ali Keklik, yaşına rağmen çevre mücadelesi veriyor. “Cerattepe Gazisi” diye tanınan Hacı Ali Keklik, Artvin Çevre Platformu tarafından başlatılan maden karşıtı kampanya için kapı kapı dolaşıyor, imza topluyor.

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda doğal yaşlı ormanların yer aldığı Cerattepe mevkiinde, 25 yıldır madenciliğe karşı mücadele yürüten Artvin halkı, 15 Şubat 2016 tarihinde maden şirketinin iş makinelerinin bölgeye girişine araçları ve yola kurdukları barikatlarla izin vermedi. İki gün boyunca polis ve jandarmanın biber gazı, cop ve plastik mermi ile saldırısının ardından yol açılarak iş makineleri Cerattepe Bölgesi’ne çıkarıldı. Bu sırada vücuduna plastik mermi isabet eden 6 çocuk, 20 torun sahibi Hacı Ali Keklik, eline aldığı plastik mermi kapsülü ile gündeme gelmişti. O günden sonra ‘Cerattepe Gazisi’ olarak anılmaya başlanan Hacı Ali Keklik, ilerlemiş yaşına rağmen çevre mücadelesi veriyor. Keklik, Artvin Çevre Platformu tarafından başlatılan maden karşıtı kampanya için kapı kapı dolaşıyor, imza topluyor.

‘MÜCADELE EDECEĞİM’

Cerattepe, Hacı Ali Keklik

İşçi emeklisi Hacı Ali Keklik, hayatının Kafkasör Yaylası Cerattepe mevkiinde geçtiğini belirterek, madenciliğin bölgeye zarar vereceğini belirtti. Hacı Ali Keklik “Ben yıllarca oraları korudum. Bir tane ağaç kesilmesine izin vermedim. Her zaman mücadele ettim, yine edeceğim. Ormanlarımıza, suyumuza ve memleketimize sahip çıkacağım. Bir müteahhidi korumak için askeri, polisi Artvin’e döktüler. 98 yaşındayken hayatında ilk kez biber gazı ve plastik mermi ile tanıştım. Olaylar çıktı. O gün gözüme biber gazı kaçtı. Ovaladığım için sağ gözüm tam görmüyor” dedi.

Hacı Ali Keklik’e, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve Yönetim Kurulu yesi Seval Şahin de eşlik etti. (Artvin/DHA)