10 Ekim Katliamı Davası’nın 7. grup duruşmaları başladı

Ankara katliamının 7. grup duruşması öncesinde yapılan açıklamada, davanın ancak tüm sorumlular yargılandığında kapanacağı kaydedildi.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, Ankara katliamının 7. grup duruşması öncesinde adliye önünde açıklama yaptı.

Katliamda eşi avukat Uygar Coşgun’u kaybeden Dernek Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, kamuoyunun davayı talep etmesini isteyerek, bu davada ortaya konulacak adalet ya da adaletsizliğin Türkiye’nin hangi yöne gideceğinin göstergesi olacağını belirtti. “Dava gerçek sorumluların yargılandığı gün kapanacak” diyen Coşgun, başta kamusal sorumluluğunu yerine getirmeyen kamu görevlileri olmak üzere tüm sorumluların adil bir şekilde yargılanarak davanın tamamlanmasını istedi.

Katliam günü yaşananları hatırlatan Coşgun, şöyle konuştu: “O gün o alanda katliamcıların binlerce kilometre gelmesine göz yuman, katliam anında gerekli sağlık desteğini sundurmayan, ambulans göndermeyen, gelen ambulansı bekleten, bir nefesin can kurtardığı yerde biber gazı sıkıp ilk yardım ve müdahaleyi engelleyen ve diğer tüm kamusal sorumlular, bu katliamdaki ihmal ve kasıtları nedeniyle hesap vermelidir.”

Coşgun, katliamın meydana geldiği Ankara Garı önündeki meydanın adının “10 Ekim Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı” olarak değiştirilmesini ve bu meydana 10 Ekim taleplerine uyumlu bir anıtın yapılmasını istedi. Açıklamanın ardından aileler adliyeye girdi.

etha